Wyposażenie

Gdy zabraknie prądu – awaryjne oświetlenie domu

Oświetlenie w domu jest bardzo ważnym elementem wystroju i wyposażenia wnętrz. Poza oczywistą rolą jaką jest dawanie światła, stanowi także funkcję dekoracyjną. Nastrojowe oświetlenie w mieszkaniu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, poprawia humor lub wycisza, jeśli mamy taką potrzebę. Inny rodzaj światła jest wskazany do czytania książek, inny do pracy przy komputerze czy oglądania telewizji. Co się zadzieje, kiedy zabraknie prądu z powodu awarii sieci energetycznej? Ostatnie lata pokazały, że zmiana klimatu i coraz częściej występujące wichury powodują uszkodzenia linii napowietrznych i są przyczyną braku energii elektrycznej nawet do kilku tygodni! Jeśli nie posiadamy agregatu prądotwórczego to jedyną opcją na dostarczenie światła będą świece lub lampy olejowe, którym właśnie będzie poświęcony ten post.

lampa olejowa

Lampy olejowe wracają do łask

Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest znacznie bardziej ekonomiczne podejście do tematu, czyli oszczędność finansowa w stosunku do kupowania klasycznych świeczek, o sojowych nie wspominając. Świeczki znanych marek kosztują średnio od 50 do nawet 200zł a ich czas palenia to od 40 do 130h w zależności od wielkości słoja. Jeśli kupimy olej parafinowy w kanistrze 5l to koszt wyniesie ok 14zł za 1l. Czas palenia 100ml oleju wystarcza na mniej więcej 8h, zatem 1l. zapewni oświetlenie przez 80h. Różnica w kosztach jest miażdżąca i wskazuje, że schylenie się po tę formę zapewnienia światła jest w dzisiejszych czasach rewelacyjnym pomysłem.

Drugim powodem jest zabezpieczenie się przed tzw. blackoutem, który to oznacza krótko lub długoterminowe przerwy w dostawie energii elektrycznej. Lampki olejowe są dobrą alternatywą. Można je kupić w wielu formach oraz wielkościach. Mogą stanowić element dekoracyjny w całym domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych lamp naftowych, te na olej parafinowy nie wydzielają przykrego tudzież drażniącego nozdrza zapachu. Niektórzy producenci oferują olej parafinowy zapachowy np. leśny, owocowy czy kwiatowy.

lampa olejowa

lampa olejowa


lampa olejowa

Lampa olejowa pomysł na wystrój wnętrz

Podobnie do świec można ją ustawić właściwie wszędzie, byle pod kontrolą. (nigdy nie zostawiajcie palących się świec czy lampek w domu) Lampy olejowe z przeźroczystego szkła wspaniale będą się prezentować jako dodatek dekoracji stołu na uroczystej kolacji, czy wieczorze ze znajomymi. W łazience umilą czas w trakcie relaksującej kąpieli, w sypialni romantycznie oświetlą pokój i wprowadzą naprawdę klimatyczny nastrój. Lampy produkowane są z różnych tworzyw, nie tylko ze szkła. Możemy znaleźć piękne egzemplarze wykonane z kamienia lub mosiądzu.

lampa olejowa

lampa olejowa
lampa olejowa

DIY – lampa olejowa – zrób ją sam

Zrobienie lampy to zajęcie szybkie i przyjemne, jeśli skompletujemy niezbędne części. Do złożenia lampy używa się materiałów odpornych na ciepło, niepalnych. Na wstępie należy precyzyjnie oczyścić pojemnik na olej i zamknięcie. Wykorzystanie żarówek, słoików, szklanych pojemników o dowolnym kształcie to niejako nadanie drugiego żywota tym przedmiotom. Knot z tkaniny można kupić w sklepach ze świecami, akcesoriami z dziedziny DIY. Można także zrobić samodzielnie wykorzystując bawełnę, konopie, wełnę albo len. Część aluminiowa pod knotem tworzy barierę termiczną między ogniem a lampą. Olej parafinowy kupuje się w butelkach o poj. 500ml do 5l. Jest dostępny w kilku kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym lub bezbarwnym.

diy lampa olejowa

Sposobów na oświetlenie domu czy balkonu jest wiele: tradycyjne lampy, girlandy świetlne, świece oraz lampy olejowe. Każde z nich tworzy wyjątkowy na swój sposób klimat. Możemy zmieniać rodzaj oświetlenia zależnie od nastroju oraz wykonywanej czynności. Lampy olejowe „uratują” nas podczas przerwy w dostawie prądu i przy tym doskonale oświetlą wnętrze.