Aranżacje Wyposażenie

Kryształy – powracają na salony

Kryształy w salonowej gablocie są niezwykłą ozdobą. Czasami ustawiamy je na regale lub szafce, gdzie tworzą niewątpliwie atrakcyjną kompozycję. Ich blask i niepowtarzalna struktura przyciągają wzrok, a wnętrzu dodają wyjątkowego, eleganckiego charakteru. Zazwyczaj używamy ich okazjonalnie, rzadko – podczas uroczystych kolacji czy przyjęć. To się zmienia, kryształy powracają na salony i na co dzień.

Co to jest kryształ i jak powstaje

Kryształ jest po prostu rodzajem szkła. Zawiera większą ilość ołowiu, co nadaje mu wysoki połysk i przezroczystość. Zawartość ołowiu w krysztale wynosi ok. 20-30% i ta proporcja sprawia, że kryształy lśnią oraz odbijają światło w niezwykły sposób.

Powstaje w wyniku procesu topienia i chłodzenia mieszaniny krzemionki, wapna, sodu i ołowiu w temperaturze powyżej 800 stopni Celsjusza. Składniki są mieszane i rozpuszczane, a następnie szybko chłodzone, co powoduje krystalizację szkła.

Ciekawostka: „przedawkowanie” ołowiu w proporcjach powoduje kruszenie i pękanie kryształu.

Kryształy produkuje się w różnych kolorach. Oczywiście najczęściej spotykamy bezbarwne, ale występują w odcieniach niebieskiego, różowego, zielonego czy fioletowego. Barwę uzyskuje się poprzez dodanie metali lub tlenków metali do stopu kryształowego. Mówiąc o produkcji tych pięknych naczyń i ozdób należy wspomnieć, że proces ich wytwarzania to specjalistyczna robota. Etap szlifowania i wykańczania trwa wiele godzin i wymaga dużej wprawy oraz doświadczenia.

kryształy prl

Trochę historii, kryształy PRL

Produkcja kryształów w Polsce ma długą tradycję sięgającą XVIII w. Najbardziej znane polskie fabryki kryształu znajdowały się w Krośnie i Szklarskiej Porębie. W czasach PRL wyroby były eksportowane i cieszyły się dużym powodzeniem za granicą. Uznawano je za wysokiej jakości. Kryształ był luksusowym towarem w czasach PRL, ale co nim wtedy nie było 😉 Gościł jako ozdoba na meblościance.

W latach 80. XX w. polska produkcja kryształu przeżywała kryzys związany z trudnościami gospodarczymi w kraju. Jednak tradycje i umiejętności polskich rzemieślników pozwoliły przetrwać tej gałęzi przemysłu. Aktualnie Krosno Group jest największą polską fabryką kryształu. Wytwarzają m.in. żyrandole, wazy, kieliszki czy lampy. Działają od 1744 r.!

Kryształy we wnętrzach

Oprócz zastawy stołowej, czyli waz, półmisków, popielnic oraz wszelakich kieliszków, to lampa kryształowa jest królową we wnętrzach. Możemy ją spotkać w różnych stylach, niekoniecznie supernowoczesnych czy glamour.

żyrandol kryształowy

Lampy kryształowe wiszące to furora w ostatnich latach

Stanowią absolutnie oszałamiający element dekoracyjny, który wnosi do wnętrz światło i wyrafinowany blask. Są doceniane przez wszystkich ceniących sobie elegancję oraz klasyczne piękno. Przeźroczyste kryształy doskonale rozpraszają światło, tworząc w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę i przyjemny dla oka efekt wizualny.

Lampy kryształowe pasują przede wszystkim do wnętrz utrzymanych w stylu glamour, klasycznym czy barokowym, gdzie stanowią naturalne dopełnienie bogatej aranżacji. Jednakże, dzięki nowoczesnym projektom, mogą znaleźć swoje miejsce również w bardziej współczesnych przestrzeniach, dodając im szczypty luksusu bez nadmiernego przepychu.

W minimalistycznych apartamentach kryształowe żyrandole mogą stać się głównym punktem ozdobnym, przyciągającym wzrok i dodającym charakteru. Musimy przyznać, że mając taki piękny żyrandol, dodatkowa zastawa kryształowa będzie dopełniać całości. Będzie efekt WOW!

lampka stojąca glamour

Kieliszki do wina, nalewki, innych trunków

Kryształowe naczynia są zbyt piękne, by je ukrywać przed wzrokiem. Jak możemy je wyeksponować, by cieszyć się nimi każdego dnia i częściej je tym samym używać? Kryształy możemy ustawić w specjalnej gablocie lub szafce z przeszklonym frontem. Niektóre lodówki do wina posiadają odrębną strefę na kieliszki. Ale, usytuowane na komodzie również będą dobrze wyglądać. Sekretem blasku jest czystość, zatem musimy o nie należycie dbać.

zastawa stołowa kryształowa

kieliszki do wina kryształowe

Pielęgnacja szkła kryształowego

Kryształy myjemy pod strumieniem ciepłej wody i płynu. Czekamy aż ociekną. Jeśli nasze kieliszki są mocno zabrudzone, możemy zamoczyć je na 5 minut w roztworze octu i wody. To usunie wszelkie przebarwienia, które powstały z czasem. Polerujemy je chłonną szmatką (najlepiej z bawełny). Kryształy można myć w zmywarce, ale ryzyko stłuczenia, ukruszenia jest dość duże. Czy warto je podjąć? Lepiej poświęcić kilka minut i umyć je ręcznie.