Aranżacje

Sposoby na to, jak przechowywać biżuterię w domu

Niektóre kobiety mają syndrom sroki i uwielbiają wszelkie wyroby jubilerskie. Naszyjniki, korale, bransolety, kolczyki, pierścienie, broszki i inne biżuteryjne drobiazgi. Udana stylizacja nie może obyć się bez tego dodatku, więc domowa kolekcja biżu rośnie i w pewnym momencie pojawia się problem z jej przechowywaniem. Jak sobie z tym poradzić i w jaki sposób właściwie to robić?

stojak na biżuterię

Pudełka na biżuterię

Opakowanie, w którym otrzymaliśmy lub kupiliśmy błyskotkę. Takie pudełka nadają się do tego, aby w nich trzymać biżuterię, są eleganckie, mają miękką wyściółkę, haczyk, który utrzymuje przedmiot w miejscu. Możemy zatem wydzielić w szufladzie, lub na półce miejsce, w którym będą stały ułożone pudełeczka. Minusy? Przy dużej ich ilości nie będziemy pamiętać, w którym co się znajduje, szukając konkretnej rzeczy prawdopodobnie narobimy bałaganu. Ta opcja sprawdza się, kiedy nasza kolekcja liczy sobie parę sztuk.

Ozdobne puzderka lub szkatułki pomieszczą sporą ilość świecidełek, dodatkowo będą zdobić np. toaletkę. Jeśli nie wrzucimy do nich zbyt dużo przedmiotów, to jest szansa, że ten system się sprawdzi. Ale znowu, gdy mamy większą ilość, to wszystko się pomiesza, poplącze i w efekcie końcowym możliwe, że podniesie nam się ciśnienie.

pudełko na biżuterię

Patenty od projektantów

Tak jak w garderobie przechowujemy ubrania i obuwie, tak są dedykowane do biżuterii specjalne rozwiązania. Pierwszym przykładem jest korytko z różnymi przegrodami do szuflady. W momencie, kiedy planujemy garderobę, możemy zlecić zrobienie takiej szuflady. Wierzchnia półka wykonana ze szkła i podświetlona przy otwieraniu ułatwi szybkie znalezienie interesującego nas modelu. Przegródki oddzielą od siebie każdy rodzaj klejnotów, a aksamitny materiał, którym wyłożone jest korytko zabezpieczy drogocenne precjoza.

szuflada na biżuterię i okulary

szuflada na biżuterię

Kolejnym pomysłem jest wstawienie szafy, często z lustrem, co by można było się od razu w nim przejrzeć. Szafę na biżuterię można kupić online, lub zlecić stolarzowi na wymiar i według własnych potrzeb. Jesteś maniaczką naszyjników, lub masz totalnego świra na kolczyki drewniane, srebrne i ze szlachetnymi kamieniami? Nie masz już gdzie składować swoich zdobyczy jubilerskich, wkurza cię permanentny bałagan w koszyczkach i pudełkach? Szafa będzie w punkt! Odpowiednia ilość miejsca na ozdoby wiszące, oraz kolczyki. Wszystko ułożone jak na dłoni, estetycznie, elegancko i przejrzyście. Taki mebel nie musi być wcale duży, od ciebie zależy jego wielkość.

szafa na biżuterię

szafa na biżuterię

DIY – wieszaki na łańcuszki i kolczyki

Opcją dla złotych rączek będzie wykonanie stojaka lub wieszaka na biżu. Inspiracji można poszukać w sieci. Nieduży stojak, na którym powiesimy naszyjniki wykona się w kilka chwil przy użyciu dosłownie paru rzeczy. Będą to kawałki sklejek, materiał w wybranym kolorze, wkrętarka, małe gwoździki i klej do drewna oraz klej na gorąco. Sklejkę trzeba wyszlifować, następnie wszystkie elementy połączyć za pomocą gwoździ lub kleju do drewna. Półkę oklejamy materiałem. Wykonanie wieszaka zajmie jeszcze mniej czasu, wystarczą nam haczyki, które wkręcimy do półki.

wieszak na naszyjniki

wieszak na naszyjniki
Wieszaki stojące w formie dłoni, drzewa lub innego kształtu sprawdzą się, kiedy ilość błyskotek nie jest duża. Bowiem maksymalnie obwieszone stojaki, ani nie będą ładnie wyglądały, ani nie będą praktyczne. Przy próbie zdjęcia któregoś z naszyjników poplącze się wszystko i znowu nie będzie to miało sensu. Stojące figurki na biżuterię są ciekawym pomysłem na prezent.
wieszak na naszyjniki

wieszak na naszyjniki

Gablota na złoto

Drogocenne pierścienie lub zestawy złotej biżuterii wyeksponujemy, umieszczając je w szklanej gablocie, która może być postawiona na półce w sypialni, lub w garderobianej szafie.

szklana gablotka na biżuterię

Co jest istotne przy przechowywaniu biżuterii?

Warunki, w jakich trzymamy nasze jubilerskie skarby są ważne i podstawową zasadą jest ich składowanie z dala od wilgoci. Srebro pod wpływem dużej wilgotności powietrza ma tendencję do czarnienia. Łazienka będzie najgorszym z pomysłów. Garderoba, sypialnia czy salon – to są odpowiednie miejsca. Jeśli chcemy, aby nasze precjoza długo cieszyły oko swoim pięknem pamiętajmy, aby nie wystawiać ich na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Zaszkodzą także miejsca narażone na mocne zakurzenie oraz środki chemiczne.