Aranżacje Wystrój wnętrz

Czarny sufit w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Czarny sufit to odważne i niekonwencjonalne podejście do aranżacji wnętrza. Ale może przynieść interesujący efektów wizualny. Pomimo że wybór czerni może wydawać się kontrowersyjny, to jednak odpowiednio zastosowany ma szansę stworzyć niezwykle elegancką i nowoczesną przestrzeń mieszkalną. Czy ta śmiała i oryginalna decyzja aranżacyjna jest dla każdego?

Czarny eksperyment, czyli malujemy sufit

Szukasz zmiany i nie boisz się brawurowych rozwiązań? Myślisz o tym, aby pomalować sufit w domu na kolor czarny, ale masz pewne obawy? Sprawdź, czy podane powody rozwieją wątpliwości.

  1. Kochasz czerń, masz ubrania w tym kolorze w ilości niepoliczalnej, lubisz otaczać się w takich barwach.
  2. Chcesz „drastycznie” zmienić wnętrze swojego mieszkania.
  3. Masz mieszkanie w kamienicy, charakteryzujące się wysokimi pomieszczeniami i dużymi oknami.
  4. Lubisz wyzwania i cenisz nowoczesny design.
  5. Chcesz podkreślić minimalistyczną lub industrialną stylistykę w swoim mieszkaniu.

Jeśli tak właśnie jest, to możemy przyjąć, że zmiana tradycyjnego koloru na suficie będzie dla Ciebie odpowiednia.

czarny sufit

czarny sufit w salonie

Czarny sufit w salonie – jak kolor wpływa na atmosferę

Czarny kolor wpływa na atmosferę pomieszczenia, tworzy swoistą aurę i wyjątkowy nastrój. Czerń od zawsze kojarzy się z luksusem, elegancją i wyrafinowaniem. Dodaje kameralnego charakteru i może być przy tym minimalistyczny. Kontrast pomiędzy czarnym sufitem a jasnymi ścianami lub innymi elementami wystroju może tworzyć efekt dynamiczny. Unikalny i bardzo stylowy.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się czarny sufit?

Zakładamy, że nie malujesz na czarno wszystkich sufitów w domu 😊 To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale i w łazience (nawet małej!), korytarzu, pokoju nastolatka i sypialni. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do pozostałej aranżacji wnętrz. Ważny niesłychanie jest kolor ścian – powinny być w jasnych, ciepłych lub pastelowych odcieniach. Kolorystyka mebli ma także znaczenie.

Projektując nowy look w mieszkaniu musimy wziąć pod uwagę, by zmieniając sufit na czarny, nie zrobić z domu tzw. nory.

czarny sufit w łazience

czarny sufit

Czarny nie musi oznaczać mroczny

Pomimo powszechnego przekonania, że kolor czarny kojarzy się z mrokiem i ponurym nastrojem, to jest symbolem klasyki i elegancji. I w rzeczywistości może on być wyjątkowo subtelny oraz nieprzytłaczający w zastosowaniu.

Istnieje kilka patentów, które możemy zastosować, aby uniknąć wrażenia, że nasz sufit zdominował pomieszczenie. Po pierwsze oświetlenie. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Lampa sufitowa o jasnym świetle lub punktowe oświetlenie LED rozjaśni przestrzeń, zapobiegając wrażeniu przytłoczenia. Kolejny, równie ważny, czyli jasne ściany.  Pomalowanie ścian na jasne kolory, śnieżna biel, beż czy pastele, stworzy kontrast z ciemnym sufitem. Doda równowagi.

Następnym jest dodanie lustra. Umieszczenie dużego lustra na jednej ze ścian przeciwnych do czarnego sufitu może pomóc w odbijaniu światła i stworzeniu wrażenia większej przestrzeni.

Kolejno, dołożenie kolorowych lub metalicznych akcentów, np. złotych lub srebrnych elementów dekoracyjnych, ramek złamie monochromatyczność czarnego sufitu. Finalnie, naturalne materiały: drewno, kamień, szkło (ścianka z luksferów) złagodzą surowość czerni.

Stosując te patenty, możemy zachować harmonię w wystroju pomieszczenia.