Fuga z brokatem, nietypowa i ciekawa ozdoba kafli
Szybki remont, niewielka metamorfoza albo odświeżenie mieszkania to zawsze emocjonujący moment. Nasza wyobraźnia może się rozbujać, a pobudzona kreatywność podpowiada ciekawe rozwiązania – jak spektakularnie to zrobić. Szukając inspiracji możemy odnaleźć super pomysły jak odnowić wnętrza. Jednym z nich jest fuga z brokatem. Efektowna, oryginalna i bardzo przyciągająca wzrok.
Gdy mamy dość zachowawczych i zwyczajnych sposobów na przeprowadzenie remontu, to odważmy się i zróbmy coś innego. Może to być czarny sufit w salonie, beton na podłodze albo brokatowe dodatki, w tym wypadku – fuga.
Czy brokatowa fuga jest trendy?
Brokatowa fuga nie jest żadnym odkryciem w 2024 r. To po prawdzie interesujący trend, ale już obecny jakiś czas w świecie aranżacji wnętrz. Pomimo to, umówmy się, niecodziennie spotykany. A, że indywidualizm i ekscentryczność w projektowaniu i urządzaniu wnętrz są na wagę złota, to tego rodzaju nietypowe rozwiązania są pożądane. W kontekście trendów możemy zauważyć, że brokatowe fugi doskonale wpisują się w nurt poszukiwania oryginalności i wyrazistości w aranżacji wnętrz. Projektanci i dekoratorzy wnętrz eksperymentują z mniej popularnymi materiałami, aby nadać pomieszczeniom charakteru i unikalnego wyglądu.
Brokatowa fuga jest glamour! Podkreśla detale, mozaiki czy kafle ceramiczne, nadając im wyjątkowy charakter. Warto też zauważyć, że fuga z brokatem stanowi odważną deklarację stylu i osobowości właściciela domu. To właśnie dzięki takim niecodziennym rozwiązaniom wnętrze staje się niepowtarzalne i odzwierciedla wysublimowany gust.
Fugujemy kafelki brokatem – w jakich wnętrzach będzie pasować
Styl nowoczesny
W nowoczesnych wnętrzach brokatowa fuga może być interesującym kontrastem do minimalistycznych bądź surowych powierzchni. Możemy jej użyć np. w holu – czarna fuga z drobinkami do białych, dużych kafli podłogowych.
Styl eklektyczny
W pomieszczeniach, gdzie łączymy różnorodne style i elementy, fuga z brokatem podkreśli oryginalność aranżacji. I nie musi to być wcale wyfugowana ściana z płytek, ale np. Lustro, którego rama zrobiona jest z mozaiki i wypełniona brokatową zaprawą. To bardzo ciekawy dodatek dekoracyjny, jedyny w swoim rodzaju.
Styl glamour
W ekskluzywnych apartamentach tego typu dodatek może podkreślać luksusowy i wyrafinowany charakter przestrzeni. Blichtr, blask, połyskliwe akcenty to coś, co styl glamour kocha. Np. może być to wyłożona płytkami ściana kuchenna, a w przestrzeniach między płytkami uzupełniona złotą fugą brokatową.
Kolorowa fuga z brokatem – jak zrobić
Fuga to materiał stosowany do uzupełniania szparek między płytkami ceramicznymi. Klasyczne kolory fugi to biel, beż, szarość, czerń. Oczywiście na rynku znajdziemy całą paletę kolorów fug. A gdy dodamy do niej brokatu, to będzie produkt totalnie glam!
Najpopularniejsze kolorowe fugi brokatowe:
- złota fuga,
- srebrna,
- różowa,
- błękitna,
- czarna,
- turkusowa,
- odważna czerwona.
Kupimy ją w różnych formach: w postaci gotowych mieszanek, które są dostępne w sklepach budowlanych (Obi, fuga z brokatem Castorama, Leroy, Mrówka), w postaci proszku – trzeba samodzielnie wymieszać go z wodą, aby uzyskać pożądany kolor i konsystencję.
Ponadto, jest łatwa w aplikacji i można ją z powodzeniem stosować podczas pierwszego kładzenia płytek, jak i podczas renowacji kafli. Po nałożeniu i wyschnięciu fuga utrzymuje się przez wiele lat, zapewnia trwałe i estetyczne wykończenie.
Fuga z brokatem – ceny
Ceresit CE40 Fuga Elastyczna Night Glow z brokatem 2kg, cena ok. 65 zł
Brokatowy pyłek jako dodatek do masy fugowej, dostępny w wielu kolorach 1 kg, cena ok. 15 zł
Kerakoll Glitter Gold Silver 100g cena ok. 35 zł
ATLAS fuga dekoracyjna Brokat 2kg, cena ok. 76 zł
Jak czyścić fugę
Fugę myjemy podczas normalnego sprzątania podłogi. Najpierw odkurzamy całą powierzchnię, a następnie myjemy mopem klasycznym, parowym albo odkurzaczem z funkcją mopowania. Może się tak zdarzyć, że po pewnym czasie nasze fugi zmienią kolor na ciemniejszy i zwyczajowe mycie nie poradzi sobie z tym zabrudzeniem. Wówczas najlepiej sięgnąć po spray do fug, specjalny środek, który zawiera substancje rozpuszczające zalegające zabrudzenia.
Akcja czyszczenie fug przebiegnie bardzo sprawnie, ponieważ ten spray działa ekspresowo. A zatem, psikamy przestrzenie między kafelkowe środkiem i po upływie kilku minut możemy zetrzeć powierzchnię mopem lub szmatką. Efekt jest natychmiastowy i oszałamiający. Kto raz wypróbuje, ten z całym przekonaniem będzie robił to regularnie.
Z istotnych spraw jest kontrolowanie stanu fugi. Jeśli zauważymy pęknięcia lub ubytki w fugach, konieczne jest ich naprawienie, aby zapobiec wnikaniu wody i brudu. Możemy użyć specjalnej masy uszczelniającej.