Aranżacje Wystrój wnętrz

Fuga z brokatem, nietypowa i ciekawa ozdoba kafli

Szybki remont, niewielka metamorfoza albo odświeżenie mieszkania to zawsze emocjonujący moment. Nasza wyobraźnia może się rozbujać, a pobudzona kreatywność podpowiada ciekawe rozwiązania – jak spektakularnie to zrobić. Szukając inspiracji możemy odnaleźć super pomysły jak odnowić wnętrza. Jednym z nich jest fuga z brokatem. Efektowna, oryginalna i bardzo przyciągająca wzrok.

Gdy mamy dość zachowawczych i zwyczajnych sposobów na przeprowadzenie remontu, to odważmy się i zróbmy coś innego. Może to być czarny sufit w salonie, beton na podłodze albo brokatowe dodatki, w tym wypadku – fuga.

Czy brokatowa fuga jest trendy?

Brokatowa fuga nie jest żadnym odkryciem w 2024 r. To po prawdzie interesujący trend, ale już obecny jakiś czas w świecie aranżacji wnętrz. Pomimo to, umówmy się, niecodziennie spotykany. A, że indywidualizm i ekscentryczność w projektowaniu i urządzaniu wnętrz są na wagę złota, to tego rodzaju nietypowe rozwiązania są pożądane. W kontekście trendów możemy zauważyć, że brokatowe fugi doskonale wpisują się w nurt poszukiwania oryginalności i wyrazistości w aranżacji wnętrz. Projektanci i dekoratorzy wnętrz eksperymentują z mniej popularnymi materiałami, aby nadać pomieszczeniom charakteru i unikalnego wyglądu.

Brokatowa fuga jest glamour! Podkreśla detale, mozaiki czy kafle ceramiczne, nadając im wyjątkowy charakter. Warto też zauważyć, że fuga z brokatem stanowi odważną deklarację stylu i osobowości właściciela domu. To właśnie dzięki takim niecodziennym rozwiązaniom wnętrze staje się niepowtarzalne i odzwierciedla wysublimowany gust.

czarna fuga z brokatem

Fugujemy kafelki brokatem – w jakich wnętrzach będzie pasować

Styl nowoczesny

W nowoczesnych wnętrzach brokatowa fuga może być interesującym kontrastem do minimalistycznych bądź surowych powierzchni. Możemy jej użyć np. w holu – czarna fuga z drobinkami do białych, dużych kafli podłogowych.

Styl eklektyczny

W pomieszczeniach, gdzie łączymy różnorodne style i elementy, fuga z brokatem podkreśli oryginalność aranżacji. I nie musi to być wcale wyfugowana ściana z płytek, ale np. Lustro, którego rama zrobiona jest z mozaiki i wypełniona brokatową zaprawą. To bardzo ciekawy dodatek dekoracyjny, jedyny w swoim rodzaju.

Styl glamour

W ekskluzywnych apartamentach tego typu dodatek może podkreślać luksusowy i wyrafinowany charakter przestrzeni. Blichtr, blask, połyskliwe akcenty to coś, co styl glamour kocha. Np. może być to wyłożona płytkami ściana kuchenna, a w przestrzeniach między płytkami uzupełniona złotą fugą brokatową.

fuga z brokatem

różowa fuga brokatowa

Kolorowa fuga z brokatem – jak zrobić

Fuga to materiał stosowany do uzupełniania szparek między płytkami ceramicznymi. Klasyczne kolory fugi to biel, beż, szarość, czerń. Oczywiście na rynku znajdziemy całą paletę kolorów fug. A gdy dodamy do niej brokatu, to będzie produkt totalnie glam!

srebrna fuga brokatowa

Najpopularniejsze kolorowe fugi brokatowe:

  • złota fuga,
  • srebrna,
  • różowa,
  • błękitna,
  • czarna,
  • turkusowa,
  • odważna czerwona.

Kupimy ją w różnych formach: w postaci gotowych mieszanek, które są dostępne w sklepach budowlanych (Obi, fuga z brokatem Castorama, Leroy, Mrówka), w postaci proszku – trzeba samodzielnie wymieszać go z wodą, aby uzyskać pożądany kolor i konsystencję.

Ponadto, jest łatwa w aplikacji i można ją z powodzeniem stosować podczas pierwszego kładzenia płytek, jak i podczas renowacji kafli. Po nałożeniu i wyschnięciu fuga utrzymuje się przez wiele lat, zapewnia trwałe i estetyczne wykończenie.

fuga w proszku

Fuga z brokatem – ceny

Ceresit CE40 Fuga Elastyczna Night Glow z brokatem 2kg, cena ok. 65 zł

Brokatowy pyłek jako dodatek do masy fugowej, dostępny w wielu kolorach 1 kg, cena ok. 15 zł

Kerakoll Glitter Gold Silver 100g cena ok. 35 zł

ATLAS fuga dekoracyjna Brokat 2kg, cena ok. 76 zł

złota fuga z brokatem

Jak czyścić fugę

Fugę myjemy podczas normalnego sprzątania podłogi. Najpierw odkurzamy całą powierzchnię, a następnie myjemy mopem klasycznym, parowym albo odkurzaczem z funkcją mopowania. Może się tak zdarzyć, że po pewnym czasie nasze fugi zmienią kolor na ciemniejszy i zwyczajowe mycie nie poradzi sobie z tym zabrudzeniem. Wówczas najlepiej sięgnąć po spray do fug, specjalny środek, który zawiera substancje rozpuszczające zalegające zabrudzenia.

Akcja czyszczenie fug przebiegnie bardzo sprawnie, ponieważ ten spray działa ekspresowo. A zatem, psikamy przestrzenie między kafelkowe środkiem i po upływie kilku minut możemy zetrzeć powierzchnię mopem lub szmatką. Efekt jest natychmiastowy i oszałamiający. Kto raz wypróbuje, ten z całym przekonaniem będzie robił to regularnie.

Z istotnych spraw jest kontrolowanie stanu fugi. Jeśli zauważymy pęknięcia lub ubytki w fugach, konieczne jest ich naprawienie, aby zapobiec wnikaniu wody i brudu. Możemy użyć specjalnej masy uszczelniającej.