Aranżacje Wystrój wnętrz

Jak urządzić fajny pokój gamingowy?

Gry komputerowe cieszą się coraz większą popularnością, a rynek gamingowy rozwija się w niesamowitym tempie. To wszystko sprawia, że gracze coraz chętniej urządzają pokój gamingowy w taki sposób, aby zapewnić sobie niepowtarzalny klimat i najlepsze wrażenia podczas rozgrywek.

Profesjonalny pokój gamingowy dla każdego

Starannie dobrane oświetlenie, oryginalne pomysły, wygodne meble i drobne elementy wskazujące na to, że jest to pokój gracza. To wszystko sprawia, że pokój gamingowy doskonale wychodzi na zdjęciach i streamach, a także znacząco poprawia klimat rozgrywek.

Dobrze zaprojektowane pokoje dla graczy coraz częściej pojawiają się w domach. O odpowiedni wystrój dbają profesjonalni gracze, influencerzy, streamerzy, a także zwyczajni gracze, którzy lubią spędzić wolny czas przy komputerze lub konsoli.

pokój gamingowy

Jak urządzić pokój gamingowy?

Sposobów i możliwości jest wiele, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji gracza. Można postawić na minimalizm lub stworzyć prawdziwą jaskinię gamingową, która zachwyci niebanalnymi rozwiązaniami. Poniżej znajdują się wskazówki pomocne w projektowaniu pokoju:

1. Odpowiednie pomieszczenie – pokój gamingowy nie wymaga wiele światła dziennego (a duże okna są wręcz niewskazane). Powinien za to być dobrze wentylowany i w miarę przestrzenny, aby wszystkie meble i ozdoby spokojnie się w nim zmieściły.
2. Meble i wyposażenie – w każdym pokoju gamingowym musi znaleźć się profesjonalne biurko, na którym zmieszczą się monitory, klawiatura, mysz, głośniki i niezbędne akcesoria używane przez gracza. Istotny jest również wygodny, oddychający fotel, który można regulować. Całość uzupełnia kanapa, półki i regały, a opcjonalnie również szafka z telewizorem i konsolą.
3. Oświetlenie LED – energooszczędne lampy o wielkich możliwościach i z opcją regulowania żywych kolorów. Kolorowe oświetlenie LED podkreśla gamingowy charakter pokoju, a jednocześnie sprawia, że oczy mniej się męczą podczas rozgrywek.
4. Słuchawki i głośniki – czysty, przestrzenny dźwięk jest niezwykle ważnym elementem rozgrywek. Nie tylko pomaga wczuć się w klimat gry, ale również pomaga w osiąganiu lepszych efektów (często słychać przeciwników, których jeszcze nie widać na ekranie). Zaletą słuchawek jest również wyciszenie otoczenia gracza, co pozwala w pełni skupić się na grze.
5. Szybkie łącze internetowe – niemal każdy gracz miał w swoim życiu problemy z lagującą grą. Skaczący ping jest prawdziwym koszmarem, szczególnie podczas rozgrywek internetowych. Z tego powodu warto zadbać o stabilne połączenie światłowodowe i odpowiedni modem lub router, choć lepiej jest unikać gry poprzez sieć Wi-Fi.
6. Personalizacja – pokój powinien skutecznie oddawać charakter gracza i zgadzać się z jego upodobaniami. Pomogą w tym wszelkiego rodzaju figurki z gier, plakaty na ścianie, ozdoby, a nawet starannie dobrane tła pulpitu na monitorach.

wygodny fotel dla gracza

Kilka pomysłów i inspiracji jak urządzić pokój gamingowy

Przed rozpoczęciem szykowania pokoju gamingowego, warto zrobić jego projekt i zdecydować się na ostateczny wystrój, aby całość była spójna. Należy wziąć pod uwagę wrażenia wizualne, dźwięk, a przede wszystkim wygodę gracza.

Wyciszenie pokoju

Gracze często komunikują się ze swoją drużyną na chatach głosowych. Czasem grają także w gry singleplayer na włączonych głośnikach. Takie dźwięki mogą zaburzać spokój pozostałych domowników. Na szczęście można tego uniknąć poprzez wyłożenie ścian specjalną pianką gamingową, która dostępna jest w wielu kolorach i wzorach, w tym również tworzących efekty 3D. To rozwiązanie nie tylko zapewni komfort gracza i jego bliskich, ale również poprawi klimat panujący w pokoju gamingowym.

Wygoda

Wybierając meble, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wygodę. Biurko gamingowe powinno mieć dużą powierzchnię, aby pomieściło wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria, a fotel musi być odpowiednio wyprofilowany, stworzony z oddychającego materiału i mieć możliwość regulacji wysokości, oparcia i podłokietników.

Dobre biurka gamingowe wyposażone są również w organizer kabli, uchwyt na słuchawki i drugi uchwyt przeznaczony na kubek z napojem. Warto zadbać także o miejsce na przechowywanie akcesoriów, takich jak płyty z grami, kontrolery czy książki, aby nie kurzyły się i nie sprawiały wrażenia bałaganu.

Efekty specjalne

Pokój gamingowy musi wyraźnie krzyczeć „tu mieszka gracz”, jednak nie musi tak być cały czas. Chociaż designerskie meble z pewnością rzucą się w oczy, to cała magia kryje się w odpowiednim klimacie stworzonym przez oświetlenie. Pomagają w tym różnorodne panele wieszane na ścianach, a przede wszystkim taśmy LED. Można je umieszczać na półkach albo wzdłuż krawędzi biurka.

Kolorowe taśmy LED dają naprawdę wielkie możliwości. Ciekawym rozwiązaniem może być chociażby ozdobienie sufitu specjalistyczną grubą watą, pod którą będą ukryte wielokolorowe taśmy. Mogą świecić jednostajnie, zmieniać kolory lub świecić zamiennie (coś jak lampki choinkowe). Tym sposobem powstaje możliwość stworzenia interesujących efektów, takich jak na przykład burzowa chmura przerywana błyskawicami o dowolnym kolorze.

pomieszczenie do grania

Przygotowanie pokoju gamingowego

Dobrze zaprojektowany i starannie przygotowany pokój gamingowy jest marzeniem każdego gracza. Doskonale wygląda na zdjęciach, filmach i streamach, a przy tym jest wygodny i klimatyczny. Pozwala wczuć się w dowolną rozgrywkę i przejść do zupełnie innego świata. Jeśli lubi się spędzać czas przy grach wideo, to warto zadbać, aby grać w doskonałych warunkach, gdzie nic nie będzie rozpraszać, a cała uwaga będzie skupiona na rozgrywce.

pokój gracza