Aranżacje

Jak wykorzystać luksfery w aranżacji domu

Czy luksfery to relikt dawnych czasów? Ich wykorzystanie w aranżowaniu wnętrz było kiedyś bardzo modne, jak to wygląda współcześnie? Czy to kicz i dekoracja wybierana przez nielicznych projektantów??

Ten materiał budowlany swoją popularność zyskał u schyłku XIX w., natomiast masowo był produkowany w latach 30. XX w. Ciekawostką jest, że początkowo szklane pustaki służyły jako wypełnienie okiennic, luk w ścianach jako świetliki.

Możecie być zdziwieni, ale luksfery wciąż są wykorzystywane w aranżacji pomieszczeń. Najczęściej w nowoczesnych domach, dużych przestrzeniach i generalnie w projektach typu loft. Luksfery pobudzają wyobraźnię, można je zastosować na wiele sposobów. W jakich odsłonach luksfery będą się pięknie prezentować? 


Poniżej kilka inspiracji na aranżacje: luksfery w łazience, kuchni i w salonie.


luksfery nowoczesne

Luksfery – oryginalne elementy dekoracyjne

Wyglądają pięknie i pozwalają rozbudzić kreatywność u osób, które chcą ozdobić swoje mieszkanie. Mogą być stosowane jako subtelna dekoracja lub jako główny element wystroju. Ich główną cechą jest przepuszczanie światła i jednoczesne zachowanie prywatności. 

Luksfery są często używane w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach, gdzie naturalne światło jest ważne, ale prywatność jest również istotna. Są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach (kwadraty, prostokąty imitujące małe, szklane cegiełki), a także w wielu barwach. Ich różnorodność daje pole do popisu przy projektowaniu.
luksfery

Gdzie i jak użyć luksfery

Łazienka: Luksfery są bardzo często używane w łazienkach jako obudowa prysznica lub ścianka działowa do natrysku typu walk-in. Luksfery w łazience to strzał w dziesiątkę, ponieważ ich właściwości to przede wszystkim wodoszczelność i odporność na zróżnicowane temperatury. Dodatkowo zapewniają prywatność, gdyż nie są klasyczną szybą.

Kuchnia: Luksfery w kuchni występują jako wypełnienie wnęk, jako ścianki oddzielające kuchnię od salonu lub mogą być użyte w formie obudowy baru albo wyspy kuchennej.

Przedpokój: Przepuszczając światło powiększają wizualnie przestrzeń, mogą być elementem w ścianie lub wyłożone na całości ściany.

Salon: W salonie najczęściej wykorzystywane są luksfery nowoczesne. Wybierane do projektów w stylistyce industrialnej, gdzie jest duża powierzchnia aranżacyjna.

Biura: Stosowane w powierzchniach biurowych mają za zadanie odseparowanie od siebie stanowisk pracy. Wydzielają przestrzeń do spotkań czy odpoczynku, np. kącik kawowy lub salkę konferencyjną.

Luksferowe aranżacje

luksfery w łazience

luksfery w łazience
luksfery w łazience

luksfery w łazience

luksfery w kuchni

luksfery w pokoju

luksfery w salonie

Jak się układa luksfery? Czy to jest trudne i czy można to zrobić samemu?

Kładzenie luksferów jest procesem skomplikowanym i lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Przede wszystkim trzeba posiadać umiejętności, aby prawidłowo zamontować luksfer. Instalacja luksferów to precyzyjna i dokładna praca.

Poniższy film instruktażowy pomoże zobrazować proces kładzenia luksferów. Po jego obejrzeniu możesz podjąć decyzję, czy podejmiesz się tej czynności samodzielnie, czy jednak zlecisz fachowcowi.

Jak czyścić luksfery?

Podczas czyszczenia szklanych pustaków musimy być delikatni, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Regularne mycie luksferów pozwala na utrzymanie ich estetycznego wyglądu. Zakurzony i brudny szklany kafel nie będzie robił dobrego wrażenia.

Wskazówki pielęgnacyjne:

Użyj miękkiej szmatki lub gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z płynem

Spłucz dokładnie powierzchnię czystą wodą i osusz ją miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Nie używaj silnych środków czyszczących, takich jak benzen, aceton lub rozpuszczalniki, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię luksferu.

Nie używaj drobnoziarnistych past lub innych środków ścierających, ponieważ mogą one pozostawić rysy na szklanej powierzchni.

Wybierając szklane pustaki jako dekorację w projekcie domu lub mieszkania masz gwarancję na osiągnięcie efektu WOW. Szczególnie, jeśli zainstalujemy równocześnie oświetlenie LED. Jest to materiał, który spotyka się nieczęsto, nie jest krótko mówiąc „oklepany”. Jego rozmyślne zastosowanie może zrobić spore wrażenie na gościach a mieszkańców cieszyć swym widokiem każdego dnia.