Wyposażenie

Jak zaciemnić okno w sypialni – rolety czy żaluzje?

Aranżując sypialnię w pierwszej kolejności skupiamy się na meblach, czyli dużym łóżku z wygodnym materacem, komodą, ewentualnie stolikami nocnymi. Planujemy rozkład wszystkich elementów w pokoju, wybieramy kolory i dodatki tj. oświetlenie, akcenty dekoracyjne (poduszki, pled, obrazy i kwiaty). Rolety okienne schodzą na drugi plan, a niekiedy nie są brane w ogóle pod uwagę. Tymczasem ta część wystroju poza tym, że może stanowić funkcję ozdobną jest kluczowa w zapewnieniu komfortu snu.

Rolety do sypialni

Rodzaje rolet

Najbardziej popularne są klasyczne rolety w kasecie, które mają różną wielkość i są dostępne w każdym kolorze. Rolety wolnowiszące są prostsze w montażu, praktycznie jesteśmy w stanie samodzielnie je zamocować na oknie. Rolety dzień noc mają mechanizm kasetowy i te montuje zazwyczaj fachowiec. W domkach jednorodzinnych montowane są rolety dachowe. Ostatnim wariantem są rolety antywłamaniowe, które instaluje się na oknach i drzwiach balkonowych lub wejściowych.

Rolety do sypialni

Rolety do sypialni

Rolety do sypialni

Które rolety najbardziej sprawdzą się w sypialni?

Rolety typu dzień noc są chętnie wybierane do salonu. Czy spełnią swoją funkcję także w pokoju gdzie śpimy? Wszystko zależy od gramatury tkaniny i przepuszczalności światła dziennego. Jeśli nie dbamy o ten aspekt to praktycznie każdy rodzaj rolet będzie dla nas odpowiedni. Jeśli jednak lubimy zasypiać i budzić się w ciemnym pomieszczeniu, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, to postawmy na materiał nieprzepuszczający promieni słonecznych. Wówczas nawet w najbardziej promienny poranek nie obudzi nas o świcie rażące światło.

Rolety do sypialni

Jak dbać o czystość rolety?

Regularne odkurzanie rolety i jej mechanizmu w przypadku rolet kasetowych ma zasadnicze znaczenie. Tego rodzaju rolet nie można prać mechanicznie, więc wszelkie zabrudzenia, plamki (najczęściej od owadów) trzeba własnoręcznie wyczyścić delikatnym środkiem, który nie spowoduje zniszczenia materiału. Gdy mamy obawy, co do samodzielnego czyszczenia, może nam pomóc firma sprzątająca. Usługa nie nadszarpnie znacznie domowego budżetu a będziemy mieć pewność, że została właściwie wykonana.

A może żaluzje?

Ten rodzaj systemu zaciemniania okien stał się następcą zasłon, które swego czasu zdobiły nasze domy. Srebrne lub białe żaluzje, chyba pamięta każdy z nas. Zmorą było ich czyszczenie, a najlepszym patentem na usunięcie z nich brudu był ich demontaż i umycie w wannie. Dzisiaj widywane rzadko w mieszkaniach, częściej spotkamy je w firmach, biurach i są oczywiście wyprodukowane z zupełnie innego tworzywa niż kiedyś. Drewniane lub z kompozytu drewnianego potrafią odmienić wnętrze. Dla miłośników stylu vintage żaluzje w sypialni będą odpowiednim wyborem.

Drewniane żaluzje do sypialni