Aranżacje

7 patentów na nowy wygląd domu

Zwiększenie atrakcyjności naszego domu nie musi być kosztowne — istnieje wiele pomysłów, które mogą poprawić ogólną estetykę posiadłości i przydomowego krajobrazu. Wystarczy niewielki budżet, aby odmienić ogródek przed domem i ulepszyć wygląd domu z zewnątrz. Duża zmiana za kilkaset złotych? Czy to możliwe? Jak poprawić wygląd domu? Zobacz nasze propozycje!

1. Odmalowanie drzwi wejściowych i okiennic

Drzwi wejściowe są niejako wizytówką naszego domu. W nich witamy się z rodziną i przyjaciółmi, odbieramy pocztę od listonosza czy przyjmujemy pizzę od dostawcy jedzenia. Ich wygląd z czasem ulega pogorszeniu. Drewno blaknie, a jeśli drzwi są zrobione z kompozytu mogą też z upływem lat zmienić pierwotny kolor.

Szybkim i niedrogim patentem jest odmalowanie drzwi na nowy, najlepiej odważny, wprowadzający efektowną zmianę kolor. Podobnie rzecz ma się z okiennicami – jeśli oczywiście nasz projekt je posiada. Nowa warstwa koloru pięknie ożywi i odświeży całą elewację.

żółte drzwi

2. Zmieniamy detale i unowocześniamy wygląd domu

Zostając w przedsionku przyjrzyjmy się uważnie wszystkim praktycznym elementom, które są zamocowane w okolicach drzwi. Mowa tu o wycieraczce, dzwonku, numerze domu, skrzynce na listy czy lampie wejściowej. Czasem wystarczy gruntowne wyczyszczenie tych rzeczy, aby odzyskały blask. Gdy są jednak zniszczone i umycie ich nie spowoduje oczekiwanego efektu – zmieńmy je. Niewielki koszt, ale widoczna poprawa wejścia do domu.

3. Kwiaty na dzień dobry!

Kolejnym trikiem, który natychmiastowo ukaże nowe oblicze naszej chaty jest zawieszenie donic z kwiatami. Oczywiście jest to czynność sezonowa, jednakże zimą możemy zrobić ozdobne wiązanki z gałęzi świerku i szyszek. Kwiaty wiszące a także postawione drewniane skrzynki na parapetach tchną przypływ świeżości, natury i przyciągną nie tylko ludzkie spojrzenie, ale i motyle czy bąki. Kwiaty każdego rodzaju poprawiają wygląd domu.

kwiaty wiszące

4. Wyczyszczenie posadzek i podjazdu wpływa na wygląd domu

Jak już ustaliliśmy wejście do domu stanowi ważny aspekt. Ścieżka do domu, czy to wykonana z drewna, z betonu czy kostki powinna być czysta i zadbana. Gruntowne czyszczenie spowoduje niemałą odmianę. W zależności od materiału, z którego wykonane jest wejście możemy użyć karchera lub mopa na gorąco.

Kostka brukowa czy betonowe kafle świetnie zniosą strumień wody pod sporym ciśnieniem, to szybka i przynosząca satysfakcję praca. Jej wynik jest zauważalny od ręki.

W przypadku drewna, użycie karchera może być ryzykowne. A już na pewno, kiedy nasze deski są wiekowe i pod wpływem intensywnego strumienia wody mogą się najzwyczajniej w świecie rozpaść.

mycie podestu

5. Ogarnięcie zieleni – ogrodnik nie jest tu wymagany

Naprawdę nie trzeba mieć dyplomu ogrodnika, aby zmienić wygląd przydomowego ogródka. Dobry sekator, rękawice ogrodowe, grabie i do dzieła. Przycięcie, uformowanie i oczyszczenie zeschniętych gałęzi wraz z zagrabieniem liści i suchych kwiatów mogą zdziałać cuda.

To są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, jeśli zaniedbamy ogródek będziemy mieć więcej pracy. Systematyczne ogarnianie tej przestrzeni to dobry nawyk 😉

Poza tym, posadzenie nowych roślin (trawy ozdobne, hortensje, juki) upiększy nasz ogródek przed domem.

6. Ławeczka lub meble ogrodowe przed wejściem

Gdy na naszym ganku mamy miejsce, w którym znajdują się meble wypoczynkowe lub choćby drewniana ławeczka, zróbmy z nimi porządek. Renowacja mebli jest możliwa, gdy te nadają się do ewentualnego odświeżenia. Jeśli wymiana mebli jest poza naszymi możliwościami finansowymi odmieńmy ich look. Jakie są opcje?

  • W pierwszej kolejności umyjmy dokładnie meble.
  • Odmalowujemy je, jeśli jest to możliwe. Drewniane wypoczynki można zeszlifować i nałożyć farbę impregnującą z kolorem – 2w1.
  • Następnie, możemy kupić nowe poszewki na poduszki lub dokupić wygodne i miękkie poduchy. Ciepłe koce przydadzą się nie tylko jesienią, ale i w letnie, chłodniejsze wieczory.

wygląd domu z zewnątrz

7. Oświetlenie odmieni wygląd domu

Czasem wymiana kinkietów może diametralnie zmienić wygląd domu. Gdy nasz budżet nie ogarnie tego wydatku, proponujemy standardowo – dokładne wyczyszczenie istniejących lampek. Możemy zainwestować w girlandę świetlną, którą podwiesimy pod zadaszeniem, na elewacji lub wejściu. To nieduży koszt, a zmiana jest spektakularna. Ustawienie lampionów przy drzwiach wejściowych nada klimatycznego stylu.

Nie trzeba wydawać dużo kasy, by osiągnąć super efekt

Wszystkie powyższe podpowiedzi są sprawdzone i na serio działają. Podstawową zasadą jest zaplanowanie metamorfozy, rozpisanie wszystkich czynności do zrobienia i spisanie listy zakupowej. Jeśli przygotowujemy się wcześniej do przeprowadzenia tych zmian, mamy wystarczająco czasu, by upolować różne okazje. Kupowanie na sejlach, korzystanie z promocji pozwala na zaoszczędzenie kasy i przeznaczenie jej na coś extra. Mogą to być np. drzewka ozdobne, które niestety nie należą do tanich rzeczy.

Schludny i zawierający oryginalne dodatki wygląd domu przyciąga wzrok i robi wrażenie. Do dzieła!