Wystrój wnętrz

Dywan zewnętrzny jako ozdoba tarasu

Balkon lub taras często pełni rolę przedłużonego salonu, gdzie chętnie spędzamy czas. Jego rozmyślna aranżacja sprawi, że będzie służył nie tylko do relaksu, ale także innych czynności np. do pracy. Wszystko jest kwestią dobrego planu i ergonomii. Mądrze dobrane wyposażenie balkonowej powierzchni, wybór właściwych produktów i dodatków sprawi, że będziemy ubóstwiali nasz domowy azyl. Naturalną i oczywistą dekoracją są miękkie poduchy, przyjemne w dotyku ciepłe koce, klimatyczne oświetlenie, rośliny doniczkowe lub świeże kwiaty. Nie zapomnijmy o dywanie, który będzie mocnym akcentem wystroju i go ociepli.

dywan zewnętrzny

Dywany przeznaczone na zewnątrz są całoroczne i wytworzone z materiału, który gwarantuje jego trwałość niezależnie od pory roku. Jest odporny na wodę, pył i zabrudzenia, w sensie łatwej usuwalności powstałych plam. Zwykle jest wykonany z tworzywa o nazwie polipropylen i jego właściwości pozwalają na kontakt z czynnikami atmosferycznymi czyli deszczem i zmiennymi temperaturami. Dywany na tarasie stały się elementem wyposażenia od jakiegoś czasu. Kiedyś nie były dostępne dywany tzw. outdoorowe i stosowało się wykładziny z PCV lub kładło kafle. Dywan oprócz nadania przytulności chroni nasze stopy przed zimną podłogą, a teraz kiedy jest ich duży wybór, możemy dobrać właściwy rozmiar i teksturę.

dywan zewnętrzny

dywan zewnętrzny

dywan zewnętrzny

Jaki rozmiar wybrać?

Wielkość powinna być dobrana do aranżowanej powierzchni, najlepiej dopasowana do mebli, tak aby siedząc w kąciku wypoczynkowym nasze stopy miały z nim styczność. Rolą dywanu jest również wydzielanie stref. Możemy położyć dywan w części relaksacyjnej, ale także na wolnej przestrzeni, gdzie np. można bawić się z dziećmi lub psem. Dywany zewnętrzne często posiadają od spodu materiał antypoślizgowy, który zabezpiecza przed jego przesuwaniem i jest to dość istotne gdy mamy dzieci.

Czyszczenie i pielęgnacja

Możemy oddać dywan do pralni, chyba, że producent nie zaleca tego robić, wtedy firma sprzątająca nie podejmie się wyprania. Łatwo wyczyścić dywan gąbką i płynem, lub przy użyciu myjki ciśnieniowej. Możemy podjechać na myjnię samochodową i tam sprawnie go wyprać. Sugerowana pora na tego typu czynności to oczywiście późna wiosna i lato, kiedy jest ciepło i materiał szybko wyschnie.