Wystrój wnętrz

Oświetlenie salonu i zalety lampy podłogowej

Oświetlenie naszego mieszkania ma bardzo duży wpływ na jego odbiór przez domowników i gości, którzy nas odwiedzają. Każde pomieszczenie możemy diametralnie odmienić stosując wybrany rodzaj lamp. Oświetlenie nadaje charakteru, sprawia, że jest przytulnie, wnętrze się ociepla i jednocześnie wydziela strefy użytkowe.

Lampa podłogowa

Wyróżnia się lampy:

  • sufitowe czyli wszelkie żyrandole i lampy wiszące,
  • lampy ścienne, kinkiety,
  • lampy nablatowe, nocne,
  • lampy podłogowe.

Oświetlenie podłogowe

Lampa wolnostojąca to bardzo fajne rozwiązanie do salonu, gdzie nie stanowi ona głównego źródła światła, a jej rola polega na doświetleniu przestrzeni. Korzyści z posiadania lampy podłogowej jest więcej, taki rodzaj oświetlenia można dowolnie przemieszczać. Poza tym pełni zasadniczy walor dekoracyjny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej lampy?

Przede wszystkim na charakter wystroju wnętrza, do którego trafi nasz zakup.
Jeśli nasz salon jest urządzony w stylu glamour, świetnie sprawdzi się lampa, która jest błyszcząca, posiada elementy tj. kryształy i jest w kolorze czerni, bieli, złota lub srebra.

Lampa glamour

Złota Lampa glamour
Styl klasyczny charakteryzuje lampy proste, z harmonijnym abażurem w stonowanym odcieniu, zwykle bez żadnych wzorów i szalonych kolorów.
Lampa klasyczna

Lampa klasyczna


Styl nowoczesny to wszelkie projekty, które są oryginalne, nieszablonowe i mają nutę szaleństwa. Często są to egzemplarze wyrafinowane, odbiegające od popularnych modeli, eleganckie i luksusowe.
Lampa w stylu modern

Lampa w stylu modern

Lampa w stylu modern
Styl loftowy lub industrialny to lampy, które często mają odsłonięte ozdobne żarówki z ciepłym światłem, eksponowane są kable, kształty bywają nieregularne. Niektóre projekty wyglądają jak latarnie ogrodowe.
Lampa w stylu loft

Lampa w stylu loft

Lampa w stylu loft

Kolejną kwestią podczas zakupu oświetlenia podłogowego są dodatkowe funkcje, czyli możliwość stopniowania światła, jego regulacja (często lampy mają dodatkowy pilot, dzięki temu sterujemy światłem bez potrzeby wstawania do włącznika na ścianie)

Regulowany klosz w lampie, lub jej ramię pozwoli na potrzebne w danej chwili ustawienie i skierowanie strumienia światła tam gdzie chcemy, ta funkcja jest przydatna, gdy lampa stoi koło kanapy, a nieopodal znajduje się fotel. Wówczas możemy skierować ramię lampy w stronę fotela, nie musimy jej przestawiać.

Materiał klosza, który wybierzemy również ma znaczenie, ponieważ zwykle na tych powierzchniach osiada kurz, oraz powstają inne zabrudzenia (np. przez owady). Czyszczenie struktury klosza może być utrudnione w przypadku materiału tekstylnego, łatwiejsze w pielęgnacji będą szkło, plastik, metalowe konstrukcje czy nawet kryształy. Chociaż te ostatnie wymagać będą dużo czasu, aby dokładnie je oczyścić z zabrudzeń.

 

Czy lampa podłogowa powinna być wolnostojącą wersją lampy wiszącej? 

To zależy od indywidualnych upodobań, można zakupić zestaw i wtedy będziemy mieć pewność, że na pewno wszystko pasuje. To rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z biura projektowego, samodzielnie urządzają wnętrze i nie chcą podejmować ryzyka. Nie chodzi także o to, aby każda lampa była z innej parafii, mogłoby to wyglądać dość dziwnie. Wybierając oświetlenie można zwrócić się o radę do sprzedawcy w sklepie, który na pewno pomoże przy podjęciu decyzji.

Komplet lamp