Chcesz niedrogo zmienić wnętrze domu? Sięgnij po lamelki
Lamele w domu. Hit czy kit?
W okresie PRL, oraz późniejszych latach 90, w domach na ścianach królowała boazeria, a na sufitach często kładło się kasetony lub robiło marmurkowego baranka. Ten styl był wówczas jak najbardziej modny i pożądany, a nie każdego było stać na taką ekstrawagancję. Aktualnie boazeria kojarzy się głównie z latami minionej epoki i teraz można ją spotkać jako relikt przeszłości, w mieszkaniach, które remontu dawno nie widziały. Miłośnicy drewnianych akcentów mogą wprowadzić namiastkę natury do swoich mieszkań za pomocą lameli drewnianych.
Lamele ozdobne – czym one są?
To rodzaj panela ściennego w formie listewek o różnej grubości. Gotowe panele można kupić w sklepach budowlanych, natomiast samodzielny montaż listew pozwoli na indywidualny sposób rozmieszczenia (szczeliny pomiędzy listewkami, układ, kolor). Lamele są produkowane z drewna dębowego, buczyny lub jesionu, tańsze będą te sosnowe. Drewniane panele mają dużą wytrzymałość, będą pięknie się prezentowały i przetrwają wiele lat. Innym rodzajem lameli są takie, które wytworzono z płyty MDF, czyli wyrobu drewnopodobnego, który producenci oklejają tworzywem w różnych kolorach, albo malują na wybrany kolor.
Szybka i niedroga metamorfoza dzięki lamelom
Kiedy chcemy diametralnie zmienić wnętrze, potrzebny jest jakiś mocny akcent podkreślający ten fakt. Lamele dekoracyjne ułożone na jednej ze ścian w salonie czy sypialni doskonale odmienią jego wystrój. Wyznaczą strefę wypoczynkową – jeśli np. w tej części ustawimy wygodną kanapę z lampą wolnostojącą lub strefę jadalnianą gdy ulokujemy w niej stół z krzesłami. Lamelki są dość wyrazistym elementem i w przypadku ich montażu musimy mieć na uwadze zachowanie umiaru w innych dodatkach. Aby nie wdał się chaos w projektowane pomieszczenie, warto poszukać inspiracji jak to zrobić dobrze. Instalacja z lameli to koszt kilkuset złotych, więc nie jest to duży wydatek w stosunku do finalnego efektu.
Gdzie jeszcze wykorzystać lamele?
Poza ułożeniem ich na ścianie, można je zamocować na suficie, ale uwaga! Taki zabieg może optycznie zmniejszyć pomieszczenie, zatem idealne do tego będą duże przestrzenie np. mieszkanie w starej kamienicy lub budynek w stylu loftowym, zaadoptowany po dawnym magazynie czy hali przemysłowej. Gotową instalację możemy pomalować na dowolny kolor, pasujący do pozostałej aranżacji lub kompletnie zwariowany i kontrastujący. Jest to rzeczą gustu. Poza tym lamele mogą stanowić konstrukcję oddzielającą część powierzchni, coś a’la pergola ogrodowa i rzeczywiście można przy niej zamieścić pnące kwiaty lub ustawić inne rośliny. Kolejną opcją jest ich użycie przy zabudowie szafy lub drzwi.
Zostaw komentarz