Wystrój wnętrz

Jak dobrać dywan do salonu? Zdajmy się na ekspertów

 


Dywan w salonie? To wbrew pozorom dość skomplikowane zadanie dla architektów wnętrz – zarówno profesjonalnych, jak i amatorów. W zależności od powierzchni, materiałów, przestrzeń w reprezentacyjnej części naszego domu może się zmienić nie do poznania.

Żeby poznać znaczenie dywanu w salonie po prostu połóżcie w nim wykładzinę z łapanki – piwnicy sąsiada, schowka teściowej, ulubionego, wypranego po raz dziesiąty dywanu, którego od 20 lat nie chcecie się pozbyć. Okropne, prawda? Dywan w salonie musi być wygodny i pełnić ważną funkcję: organizacji przestrzeni. Odpowiednio dobrany może optycznie powiększyć lub zmniejszyć pokój, ale i wyznaczyć strefy użytkowe.

Salon czy salonik?

Zacznijmy od wizualnego powiększenia salonu. Jeśli chcemy, żeby wydawał się on większy, to w jego centrum wystarczy położyć duży, jasny dywan. Sprawdza się to szczególnie, kiedy podłoga jest ciemna. Możemy jednak postawić na inny efekt. W przytulnym pomieszczeniu sprawdzi się wykładzina pomniejszająca – najlepiej dywan duży i ciemny, a także „włochaty”, czyli długowłosy.

Dzielimy pokój na strefy
Pomniejszanie czy powiększanie optyczne to jeden z domo-pomysłów. Kolejnym jest wydzielanie stref funkcjonalnych. Dywany pozwolą nam podzielić pomieszczenie na takie, gdzie można zarówno odpoczywać, jak i zorganizować popołudnie kawowe. Możemy tu czytać książkę na szezlongu, ale także spotkać się ze znajomymi przy brydżu. Jeśli pokój jest większy, jeden z dywanów można położyć pod stołem kawowym czy jadalnym. Drugi może znaleźć się w kąciku wypoczynkowym. Ich kolorystykę można dobrać według wskazań doradcy, ale też indywidualnie, kierując się własnym poczuciem stylu. Także rozmiar jest ważny. Przyjmując, że przeciętne skrzydło drzwiowe ma 80 centymetrów, wolna przestrzeń od strony dywanu musi mieć około metra szerokości.

Dobieramy dywan do ścian, zasłon i mebli

Pomijając przestrzeń w salonie możemy się też pokusić o dobranie dywanu do funkcjonujących w nim mebli. Dla przykładu: jeśli dywan ma zostać położony pod kanapą, to musi wystawać poza jej obrys przynajmniej na 30 centymetrów. To nie wszystko, bowiem dobierając dywan pod stół musimy pamiętać, że z każdej jego strony wykładzina powinna wystawać na około 120 centymetrów.

Niemniej ważną kwestią jest kształt dywanu w salonie. Jeśli wnętrza mają wyglądać na nowoczesne, to dywany powinny mieć kształt kwadratu, prostokąta, ewentualnie oryginalnego wieloboku. Całość musi też funkcjonować w harmonii ze sobą, pod względem wzornictwa i kolorystyki. Trzeba pamiętać o tym, by dobrać kolor lub wzór do mebli czy ścian. Jeżeli mamy ściany w jasnym kolorze, to warto wybrać kolor dywanu korespondujący z nim, ale nieco ciemniejszym. Do koloru ścian może też nawiązywać wzór na dywanie. Przykładowo, jeśli są one żółte, to dobrym wyborem będzie wzór z kwiatami w tym kolorze. Nie warto natomiast stosować takich samych kolorów ścian i dywanu. Dominujący kolor z pewnością popsuje efekt. Pamiętajmy, że kolor możemy dostosować również do zasłon w salonie, choć należy mieć na uwadze, że ten element wystroju można łatwo zmienić.

Specjaliści pomogą online

Gdy wybieramy dywan do salonu warto zdać się na pomoc fachowców. W obecnej dobie najłatwiej zrobić zakupy w sklepie internetowym i skorzystać z porady online. Stylowe i modne dywany, zarówno do salonu nowoczesnego, tradycyjnego, jak i urządzonego w stylu vintage oferuje sklep Living Home (www.living-home.eu). – W naszej ofercie nie brakuje modeli wykonanych ręcznie. Powstają one z najwyższej jakości materiałów, także z wełny – tłumaczą specjaliści z Living Home. – Znajdują się wśród nich modne dywany ze wzorem marokańskiej koniczyny, wzory kamienne projektów Macieja Zienia czy motywy 3D.

Sklep Living Home poleca szczególnie wyselekcjonowaną kolekcję dywanów Art déco: – Wpasują się one w każde wnętrze i dodatkowo zaskakują swoimi właściwościami.
W internetowym sklepie LH oferta dywanów podzielona jest na kategorie. Łatwo dzięki temu odnaleźć dywany online.

Wbrew pozorom, dobór dywanu do salonu nie jest prostą kwestią. Na szczęście możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy o dywanach wiedzą wszystko, odpowiedzą na każde pytanie i pomogą nam w aranżacji wnętrz.