Wyposażenie

Czy biokominki są bezpieczne?

 

Pytanie o to czy biokominki są bezpieczne pojawia się dosyć często. Zasadnicze wątpliwości dotyczą następujących zagadnień:

-Czy można rozpalić w biokominku i wyjść z domu?
-Czy biokominki są bezpieczne dla zdrowia (czy nie wytwarzają szkodliwych substancji)

-Czy biokominki są bezpieczne dla dzieci i dla zwierząt?

Biokominki wysokiej jakości są bezpieczne. Są to biokominki, które posiadają certyfikaty poświadczające takie bezpieczeństwo (np. europejski CE, szwedzki SITAC).

Firmy produkujące bezpieczne biokominki używają nowoczesnych systemów elektronicznych, dzięki czemu ich kominki posiadają sensory bezpieczeństwa, np. do takich biokominków należy Fire Line Automatic firmy Planika.
 
Nowoczesne kominki zbudowane są zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, czyli posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające cofanie się paliwa do paleniska. Ogień pali się więc pod pełną kontrolą.

Elektroniczne systemy w tym modelu czuwają nad pracą biokominka, kontrolując temperaturę i poziom paliwa w zbiorniku. Czujnik ruchu gasi kominek, przy poruszeniu nim podczas palenia.

Podczas spalania biokominek wydziela w niewielkich ilościach CO2. Bioetanol (paliwo do biokominka) nie wydziela dymu, zapachu, czy sadzy.

Gwarancję bezpieczeństwa stanowi, że produkt używany jest zgodnie z zasadami zawartymi w instrukcji obsługi.
  • Należy pamiętać, że po rozpaleniu ognia kominki silnie się nagrzewają i należy zachować bezpieczną odległość, szczególnie pilnować dzieci i zwierzęta.
  • Nowoczesny, wysokiej jakości kominek możesz postawić nawet na drewnianej podłodze. Jest to zupełnie bezpieczne.
  • Należy pamiętać, żeby nie dolewać paliwa do rozpalonego ognia w kominku. A pokój w którym używamy biokominek należy regularnie wietrzyć.