Wyposażenie

Czy drzwi przesuwne sprawdzą się tylko w małych pomieszczeniach?

Kiedy chcemy zmienić aranż naszego mieszkania, a w głowie mamy już koncepcję jak to będzie wyglądać w efekcie finalnym, ruszamy na zakupy z dłuższą lub krótszą listą rzeczy niezbędnych. Najczęściej na pierwszym miejscu spisu znajdują się farby, ponieważ zmiana koloru ścian jest najbardziej rzucająca się w oczy i stanowi w dużej mierze o przeprowadzonej metamorfozie. Odmalowanie mieszkania jest także najtańszą formą odświeżenia wnętrza. Kiedy planujemy grubszą akcję remontową, to nowe meble lub przearanżowanie pomieszczeń ( zmiana przeznaczenia pokoi, wyburzenie ścianki działowej lub jej dodanie) zrobią robotę. Elementem takiego przedsięwzięcia może być wymiana drzwi wewnętrznych. A krócej rzecz ujmując zmiana klasycznych na przesuwne.

drewniane drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne w mieszkaniu. Co, gdzie i jak?

Ten rodzaj drzwi znany był już czasach starożytnych, kiedy ówczesne ludy opracowały sposób przesuwania się drzwi po wyżłobionej rynience w kamieniach. Aktualnie system przesuwania się drzwi jest powszechnie używany w wielu innych aspektach, np. w motoryzacji (drzwi w busach), w przemyśle meblarskim (szafy przedpokojowe), w kabinach prysznicowych lub wykorzystuje go producent wind.
Zmiana klasycznych drzwi skrzydłowych na przesuwane zaczęła zyskiwać na popularności i wiele sklepów oferuje przeróżne modele i systemy do ich montażu. Alternatywną opcją jest zlecenie wykonania drzwi stolarzowi lub firmie stolarskiej, która ma swoją pracownię, lub nawet wykonanie ich samodzielnie. Mając odpowiednie narzędzia i materiały można się o to pokusić.

drewniane drzwi przesuwne

drewniane drzwi przesuwne

Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne, które mają mocowanie na ścianie a ich przemieszczanie możliwe jest dzięki zainstalowanym szynom. Mechanizm może być odsłonięty lub ukryty, obie możliwości mają swoje zalety, a ich wybór zależy od indywidualnego gustu. Istnieje możliwość zamówienia kutych elementów ozdobnych.

drzwi przesuwne

  
Drzwi ukryte w ścianie to druga wersja, która aby działać potrzebuje metalowej konstrukcji obudowanej płytą karton-gips. To w niej chowają się drzwi i są niewidoczne dla oka.

drzwi ukryte w ścianie

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się taki rodzaj drzwi?

W każdym mieszkaniu, niezależnie od metrażu i kubatury można zainstalować drzwi na szynie. Oczywiście w małych pokojach lub w wąskim korytarzu takie rozwiązanie jest na wagę złota, ponieważ zaoszczędzi nieliczne metry. Trzeba tu także dodać, że poza absolutnym walorem ergonomicznym, drzwi przesuwne są oryginalną ozdobą danego pomieszczenia. W zależności od stylu ( klasyczny i prosty, rustykalny, loftowy) wpasują się w całość metamorfozy, ba! Mogą być jej kluczowym składnikiem, jeśli właśnie postawimy na ten element.

Garderoba za ukrytymi drzwiami przesuwnymi, gdzie jednym ze skrzydeł jest lustro, to połączenie 2w1, wszak pokój garderobiany bez lustra nie ma prawa istnieć.

Pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, wejście do schowka lub na piętro oraz każda inna przestrzeń nadają się do użycia przesuwanych drzwi. Wspaniale oddzielą salon od jadalni lub gabinetu. Nie ma żadnych ograniczeń, by móc je zastosować w naszym domu.