Wyposażenie

Pojemniki na przyprawy – organizacja i porządek w kuchni

Można postawić tezę, że każdy z nas posiada w kuchni takie miejsce, gdzie znajdują się przyprawy. Pojemniki na przyprawy pozwolą ogarnąć kuchenny chaos, który zdarza się mieć w szafce lub szufladzie przeznaczonej na te dodatki. Przybornik na przyprawy to prosty patent na uporządkowanie i zaprowadzenie ładu – przynajmniej na jakiś czas😉

Robimy porządki w przyprawach

Gdy przyprawy są uporządkowane, łatwiej je znajdziemy i sięgniemy po nie w trakcie gotowania. Nie musimy wówczas przeszukiwać szafek lub szuflad, aby znaleźć konkretny dodatek. To nam oszczędza czas i eliminuje frustrację. Szczególnie, gdy robimy szybkie danie.

Poza tym możemy szybko zobaczyć, jakie przyprawy mamy oraz w jakiej ilości. A to zdecydowanie ułatwia planowanie zakupów i unikamy wtedy dublowania produktów. Chyba, że jesteśmy fanem którejś przyprawy tak bardzo, że jej zapas jest konieczny.

Przechowywanie przypraw w odpowiednich pojemnikach przedłuża ich trwałość. Dobrze zamknięte i szczelne pojemniki chronią je przed wilgocią, światłem i powietrzem. Warunki te wpływają na smak i aromat. Na pewno nie raz mieliśmy sytuację, że otwarta saszeta z przyprawą nam wywietrzała, albo się rozsypała.

W końcu, kiedy przyprawy są uporządkowane, gotowanie staje się przyjemniejsze. Łatwość dostępu zachęca do eksperymentowania z nowymi smakami i kulinarnymi kombinacjami. I dlatego warto zainwestować trochę czasu w uporządkowanie przypraw, ponieważ przyniesie to wiele korzyści w codziennym funkcjonowaniu w kuchni.

Przeterminowane, zwietrzałe produkty wyrzucamy do śmieci zmieszanych, torebki do papierów – zgodnie z zasadą segregacji śmieci.

przyprawy w słoiczkach

Jak przechowywać przyprawy

Przyprawy powinny trzymać się z dala od wilgoci, mocnego światła słonecznego i źródeł ciepła. Te czynniki wpływają negatywnie na ich świeżość i trwałość. W czym najczęściej je przechowujemy?

  • szklane pojemniki na przyprawy
  • organizer na przyprawy
  • stojak na słoiczki z przyprawami

Gdzie najlepiej ustawić pojemniki na przyprawy

Mieszanki ziół, orientalne przyprawy i klasyczne dodatki do potraw powinny znajdować się w zasięgu ręki. Najlepsze miejsca na nie to np. szuflada, blat kuchenny albo szafka usytuowana blisko punktu, gdzie gotujemy.

Najczęściej jest to szuflada na przyprawy. Często układamy w niej torebki, paczuszki i opakowania z mieszankami dodatków. Zdarza się, że niedomknięte torebki rozsypują się i robi się bałagan. W sklepach możemy dostać coś takiego jak organizer do szuflady na przyprawy. Jest to opcja na uporządkowanie torebek. Ale przesypanie przypraw do pojemników zapewni idealny porządek.

Pojemniki na przyprawy z opisem

Opisane słoiczki lub pojemniki sprawią, że nie pomylimy składników podczas gotowania. Papryka ostra i słodka wyglądają prawie tak samo😉 Podobnie jest z suszonymi ziołami. A nie każdy z nas jest masterchefem. Etykiety na pojemnikach powinny poza nazwą zawierać jeszcze jedną ważną informację. Jest nią data ważności przyprawy. Te dane możemy umieścić na spodzie słoiczka.

Gdzie kupimy fajne, eleganckie pojemniki na przyprawy? Ikea, Pepco, Home&You, Action i inne sklepy tego typu oferują przeróżne rodzaje organizerów czy przyborników. Szeroki wybór znajdziemy także na allegro lub w sklepach internetowych. Ciekawe zestawy pojemników zawierające puste etykiety albo naklejki z nazwami przypraw, możemy nabyć także na prezent.

W supermarketach dostępne są serie przypraw w jednakowo wyglądających słoiczkach i można je kompletować według własnych preferencji. Jest to gotowe rozwiązanie dla osób, które nie mają ochoty na zabawę w przesypywanie przypraw z torebek i opisywanie etykietek. Wygląda to dość estetycznie, ale może być droższą opcją niż w przypadku zakupu słoiczków do przypraw np. z Pepco.

pojemniki na przyprawy

mieszanki ziół w słoiczkach