Czy sztuczne rośliny w domu to obciach?
Kwiaty w domu to normalna sprawa, są one elementem wystroju oraz pełnią funkcję filtrującą powietrze (zanieczyszczone przez dym, smog, cząsteczki aldehydów i innych toksyn). Teoretycznie domowa dżungla ma same plusy. W praktyce wygląda to różnie i nie zawsze kolorowo. Nie każdy ma bowiem rękę do kwiatów, a jeśli nawet ją ma, to brakuje mu czasu na stosowną pielęgnację. Czy opcją dla osób zapracowanych i takich, którzy chcieliby mieć zielono w domu, ale nijak im nie to nie wychodzi i pod ich pieczą uschnie nawet kaktus, mogą być sztuczne roślinki?
Sztuczne = kiczowate?
Sztuczne kwiaty mogą kojarzyć się z przaśnymi, niezbyt ładnymi wiechciami wkładanymi do cmentarnych wazonów na nagrobkach, albo z tanio wyglądającymi roślinkami z chińskiego sklepu. Obalmy ten mit. Dzisiaj możesz dać się oszukać, bo producenci sztucznych roślin stosują takie technologie, że niemalże brakuje tylko zapachu, aby totalnie się nabrać. Egzemplarze mniejsze i większe, każdy gatunek jaki sobie wymarzysz, może znaleźć się w twoim otoczeniu. Kompozycje kolorowych bukietów, okazałe palmy i mniejsze, acz urodziwe okazy świetnie przyozdobią każde pomieszczenie. Wykonane z wysokiej jakości tworzyw i tkanin do złudzenia imitują prawdziwą florę.
Zalety sztucznych roślinek
Kiedy zaaranżujemy domową dżunglę ze sztucznych kwiatów możemy się nią zachwycać bez umiaru. A jakie są zalety poza oczywistym zachwytem? Nie musimy jej podlewać, nawozić, przycinać i przesadzać. Dłuższy wyjazd z domu nie będzie angażował nikogo do podlewania. Aranż można zrobić w każdym miejscu nie bacząc na warunki, które należy spełnić przy żywych kwiatach (nasłonecznienie, wilgoć, temperatura). Jest też wymiar finansowy, bukiety ozdobne „przy dobrych wiatrach” postoją nam 2 tygodnie, chcąc mieć zawsze piękny bukiet kwiatów na komodzie czy stoliku kawowym musielibyśmy wydawać regularnie pieniądze. Inwestycja w okazały i urokliwy bukiet sztucznych kwiatów szybko się zwróci.
Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?
W mało słonecznych mieszkaniach, gdzie hodowanie roślin jest przez to utrudnione. Dlaczego rezygnować z zielonych akcentów, kiedy można udekorować dom właśnie w ten sposób. W mieszkaniach wynajmowanych, domkach letnich, gdzie przebywa się czasowo i nie ma możliwości opieki nad zielenią. W biurach i innych pomieszczeniach firmowych, w których nie będzie gwarancji odpowiedniej pielęgnacji żywych kwiatów. Kiedy mamy zwierzęta – szczególnie koty, ciekawskie małe szkodniki, obgryzające liście stojących na parapecie kwiatków. Dla ich bezpieczeństwa można zakupić sztuczną roślinność, wiele gatunków doniczkowych kwiatów jest trująca dla zwierząt. Podobnie rzecz ma się z małymi dziećmi. Bawiące się szkraby mogą zrzucić doniczkę z parapetu czy stołu i przyczynić się do szkód lub doznać urazu. Taras lub balkon to także miejsce, gdzie można wykorzystać patent z imitacją, szczególnie, kiedy jest narażony na wichry i niesprzyjające czynniki klimatyczne.
Czy są jakieś minusy?
Jeden zasadniczy minus to czyszczenie z kurzu raz na jakiś czas wszystkich egzemplarzy. I albo to będzie ręczna, żmudna bądź co bądź robota, albo, jeśli producent nie ma przeciwskazań umieszczenie kwiatów w prysznicowym brodziku i zroszenie liści wodą, a następnie ich wytarcie. Ta czynność jest wykonywana przy prawdziwej dżungli, kwiatki lubią być oczyszczane z kurzu.
Obecnie sztuczne drzewka, bukiety, imitacje znanych i podziwianych gatunków roślin można nabyć w dobrej cenie. Wykonanie jest tak doskonałe, że naprawdę czasem trzeba powąchać, lub mocno wymacać liście, aby dostrzec, że ma się do czynienia ze sztucznym okazem. Dbałość o szczegóły takie jak wysokiej jakości tworzywo, niewidoczne łączenia oraz estetyka wykonania gwarantują zadowolenie z finalnego efektu zaaranżowanej przestrzeni. Pamiętajmy, że to jest alternatywa i wielbiciele żywych kwiatów nie mają obowiązku po nią sięgać.
Zostaw komentarz