Wyposażenie

Świece naturalne – ich magiczny urok wypełni każde wnętrze

Świeczniki i świece zapachowe są jedną z najpopularniejszych dekoracji w naszych domach. Często otrzymujemy je w prezencie, a osoby kochające ten dodatek kupują je w sporych ilościach nie patrząc na cenę. Światło świec ma w sobie jakąś taką magię i urok, niezależnie od pory roku nadają pomieszczeniu ciepła i klimatycznej aury. W sezonie letnim dekorujemy nimi balkon, co sprawia, że wieczorny relaks jest jeszcze przyjemniejszy. Kiedy zdarzają się wietrzne dni, tradycyjne świece się nie sprawdzą, ponieważ szybko zgasną. Wtedy najlepiej ustawić lampiony, które są całkowicie lub częściowo zamknięte.

świece w domu

Lampion DIY na balkon lub do ogrodu

Najprostszy sposób na wykonanie lampionu na balkon to wykorzystanie słoików, wazonów i innych szklanych przedmiotów, do których możemy włożyć świecę. Powinny być wystarczająco wysokie, aby uchronić palący się knot przed wiatrem. Do ozdobienia można użyć naturalnych dodatków np. sznurka, kamyków, płatków kwiatów, muszli czy przypraw kuchennych (gwiazdki anyżu, goździki, cynamon). Można zalać je częściowo wodą i zrobić wersję z pływającymi świecami. Lub zostawić bez żadnych ozdób.

lampion ze słoika

Świece sojowe

Czym różnią się naturalne świece sojowe od tradycyjnych? Przede wszystkim tym, że są wykonane z naturalnych, roślinnych wosków – kokosowego, palmowego, sojowego lub z wosku pszczelego. Klasyczne świece parafinowe są szkodliwe dla zdrowia, a dzieje się tak, ponieważ parafina jest odpadem powstałym w procesie destylacji ropy naftowej. Producenci świec dodają do nich sztuczne barwniki oraz ekstrakty zapachowe, które w procesie spalania mogą wytwarzać szkodliwy dla zdrowia formaldehyd czy benzol. Można zwrócić uwagę na to, że świeca wykonana z parafiny często się dymi, brudzi wewnątrz, a nawet okadza meble i wszystkie przedmioty, które znajdują się w jej zasięgu. Jeśli zauważymy taką sytuację, czym prędzej powinniśmy wyrzucić taki produkt. Zagraża on naszemu zdrowiu. Od jakiegoś czasu świece naturalne są powszechnie dostępne, ba! Można zrobić je samemu.

świece sojowe

Świece sojowe są produkowane z wosku powstałego z przetworzonych nasionek soi. Ziarenka soi są czyszczone i rozdrabniane na płatki, z których ekstrahuje się olej i uwodornia go. Jest produktem eko, ponieważ uprawa surowca jest odnawialna i nie generuje szkodliwych odpadów w procesie tworzenia. Palony wosk sojowy nie wydziela trujących oparów. Świece sojowe palą się dłużej od tradycyjnych, a wosk jest łatwy do usunięcia.

Świeczniki i kompozycje ze świec

Świece naturalne można kupić w szkle lub w drewnie, bardzo ciekawym rozwiązaniem są woski sojowe wypełniające skorupę kokosa lub otoczone laskami cynamonu. Można je używać w łazience i uprzyjemnić sobie relaksującą kąpiel w świetle świecy i otoczeniu pięknego zapachu.

świeca sojowa

świeca sojowa

Kompozycje ze świec dobrze będą prezentowały się na komodzie, parapecie lub stole. W przypadku tej dekoracji nie musimy się obawiać, że będzie ich za dużo.

świece sojowe
świece sojowe

Należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas palenia świec, nie powinny one stać w miejscu, gdzie są narażone na strącenie, lub rozproszenie ognia. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy w pobliżu płonących świec są dzieci lub zwierzęta.

świece