W domach z betonem jest pięknie!
Beton architektoniczny od wielu lat inspiruje projektantów, którzy wykorzystują go nie tylko na ścianach. Ten sposób dekorowania wnętrza jest nowoczesny, zachwycający i chyba długo się nie znudzi. Betonowe posadzki, sufity, a także elementy ułożone na ścianach odmienią każde pomieszczenie. Jego zastosowanie to podkreślenie wyrafinowanego gustu, niejako oryginalności, ponieważ mimo, że ta forma wykańczania wnętrz jest stosowana od dawna, to nadal nie jest powszechna.
Beton na ścianie – jak to zrobić?
Jakie są sposoby? Pierwszy, to odkrycie pierwotnego budulca, który był topowym materiałem w budownictwie lat PRL-u. Wieżowce, bloki i domy powstałe w tamtym okresie kryją pod kafelkami lub tapetami surowy, totalnie czysty beton. Robiąc remont takiego mieszkania można go odkryć, gdy zedrze się niekiedy wiele warstw rożnych materiałów ( tapet, gładzi, farb, boazerii). Ówcześni fachowcy niestety często kładli tapetę warstwowo, bez uprzedniego oczyszczenia ściany. Odkrywanie betonu w takich sytuacjach to żmudna praca, ale efekt końcowy będzie obłędny. Warto poświęcić na to czas. Ta koncepcja jest najtańsza.
Drugi, opiera się na zastosowaniu betonu dekoracyjnego czyli tynku strukturalnego, który jest imitacją. Występuje w kilku odcieniach szarości, jest drobnoziarnisty i bardzo łatwy do położenia samodzielnie w domu. Nakładając go na ścianie, sami nadajemy strukturę, czyli, albo gładzimy i po wyschnięciu oczywiście będą ubytki i nieregularności, albo robiąc tzw. mazy dodajemy tych nieregularności więcej. Wszystko zależy od nas jak finalnie będzie to wyglądać. Ta opcja jest niedroga, koszt jednego opakowania 10kg. to ok 300zł.
Trzeci to zastosowanie oryginalnych i prawdziwych płyt betonowych, które są niepodważalnie piękne. Tekstura, kolor i wielkość płyt nie przytłoczą wyłożonego nimi wnętrza, jeśli stworzymy przemyślaną całość. Płyty są najdroższym rozwiązaniem, koszt m2 to 300zł wzwyż.
Czy w każdym pomieszczeniu można użyć betonu?
Wybitni projektanci twierdzą, że w tworzeniu nie ma żadnych ograniczeń. Niezależnie od dziedziny, więc czy to wnętrza, czy moda użytkowa możemy poszaleć. Beton w kuchni, łazience, przedpokoju a nawet w sypialni to wyłącznie nasz wybór. Jeśli podoba nam się ten styl, to nie powstrzymujmy się. Zawsze możemy skorzystać z usług specjalisty architekta lub poszukać inspiracji w internecie, na blogach wnętrzarskich.
SYPIALNIA
Odkąd zagościł w architektonicznym świecie, jest na czele budulców, które inspirują, daje wiele możliwości i rozwiązań. Beton kojarzony kiedyś z czymś brudnym, niefajnym, teraz jest doskonałym elementem projektowania wnętrz. Może być wykorzystywany w nurcie loftowym, idealnie spasuje się z drewnem, metalem, szkłem. Jego industrialna cecha podkreśla styl i nadaje wyrazistości.
Zostaw komentarz