Wyposażenie

Domowa segregacja śmieci. Jak to robić dobrze

Segregowanie śmieci od 2020r. jest w Polsce obowiązkowe. Od momentu wprowadzenia tego przepisu w życie minęło już sporo czasu, ale niestety nie wszyscy to respektują. Być może wynika to z niewiedzy albo z braku dobrej organizacji. A ta gdy jest rozmyślna, powoduje, że segregowanie jest proste nawet dla dzieci. Jak zatem przystosować miejsce do odpadów, aby proces segregacji przebiegał sprawnie i nie przysparzał trudności? Jak poradzić sobie z tym, kiedy mamy małą kuchnię i niewiele miejsca na pojemniki? Oto kilka tipów by segregowanie śmieci weszło nam w nawyk i abyśmy robili to dobrze.

segregacja

Przede wszystkim wiedza co i jak segregować

Miasta i gminy mają obowiązek ulokować odpowiednio oznaczone kontenery na odpady na każdym osiedlu mieszkaniowym. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym musimy we własnym zakresie kupić właściwe pojemniki i udostępniać je firmom wywożącym odpady, które czynią to według harmonogramu. Bardzo prosty system, więc dlaczego nadal nie potrafimy prawidłowo segregować?

segregacja śmieci

Gra w kolory

Żółty – kontener na PLASTIK i METAL: wrzucamy do niego wszelkie plastikowe butelki, torby foliowe, puszki aluminiowe, kapselki i nakrętki, wieczka od słoików, kartoniki po napojach.
Nie wrzucamy opakowań, które zawierają w środku płyn, jakąkolwiek ciecz, aerozoli, pojemników po farbach, olejach oraz innych odpadów budowlanych, a także elektrośmieci.

Zielony – kontener na SZKŁO: do niego trafiają szklane butelki, słoiki – bez nakrętek.
Nie można do niego wrzucać zbitych kawałków szyb, luster, produktów ceramicznych, porcelanowych, a także zużytych żarówek czy opakowań po lekarstwach.

Niebieski – kontener na PAPIER: przeznaczony na każde papierowe czy tekturowe opakowania, można wrzucać do niego makulaturę (gazety, książki, zeszyty).
Nie wolno w nim składować środków higienicznych, zużytych kartoników po żywności, taśm pakowych oraz sklepowych paragonów.

Brązowy – kontener na odpady BIO do którego mogą trafić obierki po owocach i warzywach, resztki żywności wykluczając te pochodzenia zwierzęcego, fusy kawowe i herbaciane, odpady z działki tj. ścięta trawa, chwasty czy zwiędłe kwiaty.
Nie możemy do niego wrzucać odpadów zwierzęcych, kości, tłuszczów, a także ziemi, nieczystości pozostałych po grillowaniu, sklejek i innych odpadów budowlanych.

Czarny – to pojemnik na odpady ZMIESZANE, do którego powinny trafić wszystkie śmieci, których nie możemy ulokować w pozostałych pojemnikach i są to brudne opakowania po żywności, paragony fiskalne, środki higieny.
Nie wrzucamy leków i środków chemicznych, baterii oraz elektrośmieci, odpadów po remoncie czy budowie.

Zasady są czytelne a kolorystyczne oznaczenie kontenerów ma ułatwiać dobrą segregację. Tworząc ten system w domu także możemy oznaczyć właściwy pojemnik kolorem, który jest przypisany do danego typu segregacji.

Jak poradzić sobie w małej kuchni?

Projektując kuchnię możemy uwzględnić system segregacji, natomiast gdy trzeba ją przystosować do niego, to zadanie jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Mała kuchnia – mniejsze pojemniki. Będzie się to wiązało z częstszym wyrzucaniem śmieci, ale to przecież jest do zrobienia. Zwykle w naszych domach miejsce śmietnika znajduje się pod zlewozmywakiem, mamy tam wystarczającą przestrzeń, by wstawić kilka pojemników, lub zamocować zintegrowany system koszy. W sklepach z artykułami AGD oraz meblarskich można kupić gotowe zestawy koszy o różnym litrażu i kształcie. Te najmniejsze mają 8l. Kosze mają estetyczny wygląd, więc w przypadku braku miejsca w szafce, można je umieścić np. pod stołem kuchennym, lub innym wolnym miejscu w konfiguracji pionowej. W skrajnie małej kuchni, gdzie tego miejsca faktycznie nie ma, a w szafce pod zlewem mamy zainstalowane filtry do wody i zostaje zaledwie kawałek na jeden kosz (na odpady zmieszane), zastanówmy się, czy możemy takie pojemniki postawić na balkonie.

segregowanie śmieci
segregowanie śmieci

segregowanie śmieci

Kolejnym pomysłem jest ich ulokowanie w przedpokoju, jeśli posiadamy tam zabudowę, ewentualnie większą szafę. Niektórzy stosują jeszcze inną taktykę, z powodu braku miejsca na dedykowany odpowiednim produktom kosz, posiadają je dwa – czyli dwa kosze zamiast pięciu. Oznacza to, że jeden główny jest mianowany do śmieci zmieszanych, a drugi przeznaczony do wszystkich pozostałych poza BIO. I kiedy ten drugi zostanie zapełniony, idzie się z jednym workiem i na miejscu wrzuca odpowiednie odpady do konkretnego pojemnika. Odpady BIO zbierane są do małych siatek i codziennie wyrzucane do brązowego kontenera.
Sortowanie i prawidłowe wyrzucanie odpadów ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu odpady są poddawane recyklingowi i dostają kolejne życie.

segregowanie śmieci